Optageplan 2018

 

Prisen er uændret 400 kroner pr. båd, som betales kontant ved optagningen. Har du lige penge, vil det være rigtig fint.
 

For at det hele kan forløbe glat og uden forsinkelser er det vigtigt at møde i god tid, og alle anmodes derfor om at være klar senest en halv time før den tildelte tid.

 

Det indskærpes på det kraftigste, at bådstativer og bukke checkes i god tid inden optagningen. Smør evt. spindler, find klodser og kiler m.m. frem, så det hele er klar og spildtid undgås.

 

NB: Der kan forekomme ændringer så kom i god tid.

 

 

Fredag den 19.10

Ca. kl. Navn Bådnavn Bådtype Størrelse Landplads
08.00 Michael Mikkelsen Betobia Bianca 27 27' Marken
08.15 Klaus Berger Martine Maxi 87 8,7 Ll. bassin
08.30 Tommy Christensen Newsky Hallberg Rassy  31 Ll. Bassin
08.45 Bent Murkilde Spirillen Junker 22 Marken
09.00 Halldor Sørensen Lissha   28 Marken
09.10 Nils Yssing La Mouette Granada 858 28' Ll. Bassin
09.20 Lars Erik Larsen Jomfruen Scampi 30 30' Honnørkaj
09.30 Søren Johansson Helle IW 31 31' Klubhus      
09.40 Keld Jensen Felia Bianca 27 Marken
09.50 Morten Thomsen My Way Jeanneau 29' Marken
10.15 Jes Bo Rasmussen Stine Polaris Drabant 26' Marken
10.30 Martin Gohr Månsson Ailos Drabant 33 33' Honnørkaj
10.45 Kaj Lyder Hansen Triton Alo 28 28 ' Honnørkaj
11.00 Flemming Jørgensen Knytte Knytte Polaris Drabant 26" Marken
11.15 Egon Kristensen Solei   32 Honnørkaj
11.30 Erik Poulsen Diana Lm 24 Lille Bassin
11.45 Esben Fog Ichthus Inter 8800 8,80 m. Marken
12.30 Poul Lunde Kiwi S.Marster 27` Marken
12.45 Ove Heldarskard Brynja Jeanneau 38 38' Honnørkaj
13.00 Claus K. Jensen Rosita Svbg. Senior 5,80 m. Klubhus
13.15 Bo Kærby Justine   34" Legeplads
13.30 Jan Skånstrøm Venus Venus 21 21' Marken
13.45 M.Svendsen Chili Drabant  27` Ll. Bassin
14.00 Kurt Hansen Frederikke   29" Marken
14.15 Finn Wisborg Freja   27" Ll. bassin
14.30 John Svensson Musti   31' Ll. bassin
14.45 Michael Sørensen Anna   28 Ll. bassin
15.00 Jan Knudsen Jolichja Sunwind 31 31' Ll. Bassin
15.15 Hans Otto Møller Goodenough Duet 25 25' Marken
15.30 Bo Birkholm Safran Dehler Optima 92 9,20 m. Legeplads
15.45 Martin Nielsen Birdy Svendborg Se 5,7 Marken
16.00 Jakob Mortensen Shiba Elan 31` Lille bassin
16.15 Søren Gundtoft NoName   32' Honnørkaj




Lørdag den 20.10

Ca. kl. Navn Bådnavn Bådtype Størrelse Landplads
08.00 Morten Hummel Ohio Tresfjord 28 28' Marken
08.15 Søren Pedersen Nagijala Dehler 34´ Jolleplads
08.30 Kim Larsen Linda Danboat 28 Marken
08.45 Lars Hansen Martha   27´ Marken
09.00 Jan Rasmussen Damen   27´ Jolleplads
09.10 Carsten Henriksen Else   31´ Ll. Bassin
09.20 Henrik Vittrup Pollux Albin balade 30 Ll. Bassin
09.30 Axel Olsen       ? Hurley 22´ Klubhuset
09.40 Simon Maltha Lurifax Solus 24 24' Marken
09.50 Birk Henriksen Vicki   20´ Marken
10.15 Helle Wilander La Mer     Lille bassin
10.30 Knud Ludvigsen Migi Lm  27 Klubhus 
10.45 Frank Harlev Bonito II Accent 26 26' Honnørkaj
11.00 Mike Nielsen Mie II Maxi 84 28´ Lille bassin
11.15 Kim B. Jensen Freja Albin Vega 27´ Marken
11.30 Ole Axelsen Lize lm 28 Marken
11.45 Anker Jensen Fille Granada 27 27' Marken
12.30 Ad Van der Made Freedom Bandholm 28 Lille bassin
12.45 Søren Herreborg Caner Banner 33 Legepladsen
13.00 Bruno Jensen Aja Træbåd 30´ Marken
13.15 Anders Lund Llinger 23 Klubhuset 
13.30 Birger Aagaard Klyden Albin 25 Marken
13.45 Jan Jakobsen Filuka Maxi 77 25´ Jolleplads
14.00 Svend Lund Bimmer Polaris Drabant    Jolleplads
14.15 Ingolf Christensen Mathilde Juncker 22 22' Klubhus
14.30 Jesper S. Nielsen My Drabant 22 Klubhus
14.45 Anders Weber      ? Lm  22´ Klubhuset
15.00 Peter Lund Mary   25´ Klubhuset.
15.15 Jens Christensen Jolie Møn 27 Marken
15.30 Thorbjørn Stave Dana   21´  Klubhuset
15.45 Finn Agerskov Nova   11,8 Marken

 


 

17. september 2018

 

Der er desværre ikke flere ledige pladser fredag

 

Heldigvis er der stadig mulighed for tilmelding Lørdag :-)
 
 
Endelig tidsplan offentliggøres her på siden senest søndag aften.

 

 

Husk - Sidste tilmeldingsfrist er på onsdag den 10 oktober
 
Kære Fjellebro'er
 
Vi skal til det igen, hvor meget vi end hader det, så skal båden op og flaget ned!
 
Bådoptagning fredag/lørdag den 19. og 20. oktober kl. 8:00.
 
  
Som sædvanligt er det vognmand Lars Nielsen der styrer kranen og klubben stiller med erfarent optagerteam der bistår.
  
Prisen er uændret kr. 400, der betales kontant inden optagning.
Vigtigt: Ved tilmelding oplyses:
 
  1. Dit navn
  2. Bådens navn
  3. Bådens længde i fod
  4. Vinterplads (Honnørkaj, Lille bassin, Legepladsen, Marken eller klubhuset) 
  5. Fredag eller lørdag - hvilken dag båden tilmeldes.
Tilmeldingen med alle 5 oplysninger sendes til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. senest den 10. oktober. 
 
Den endelige tidsplan offentliggøres her på siden senest søndag den 14. oktober.
 
 
Standernedtagning søndag den 21. oktober kl 14:00, Formanden holder tale og der bydes på pølser, øl eller vand samt hyggeligt samvær.
 
Med venlig hilsen
Bestyrelsen
 
 
OBS:  Tilbudet gælder medlemmer af klubben,
 

 
22. oktober 2017

Fjellebroen Sejlklub på facebookimages

Vi har lavet en klub side på Facebook "Fjellebroen-sejlklub"

 

Facebook har en række fordele som vi ikke har på vores hjemmesiden Først og fremmest kan alle medlemmer bidrage med indhold, hvor hjemmesiden er mere envejskommunikation, dernæst er vi jo mange der dagligt er på facebook og automatisk vil blive underrettet med notifikationer når der er nye opslag - på hjemmesiden skal vi forbi og tjekke om der er nyt. Ulempen er at ikke alle

bryder sig om at bruge Facebook, derfor bliver nyheder og invitationer opdateret begge steder

Jeg håber rigtig mange vil bidrage med indlæg og billeder i gruppen...

Link til gruppen https://www.facebook.com/groups/278756415978362/?ref=bookmarks

 


Arkiverede nyheder

 

       Optagning lørdag den 20/10 2018          Ca. kl. Navn Bådnavn Bådtype Størrelse Landplads 08.00 Morten Hummel Ohio Tresfjord 28 28' Marken 08.15 Søren Pedersen Nagijala Dehler 34´ Jolleplads 08.30 Kim Larsen Linda Danboat 28 Marken 08.45 Lars Hansen Martha 27´ Marken 09.00 Jan Rasmussen Damen 27´ Jolleplads 09.10 Carsten Henriksen Else 31´ Ll. Bassin 09.20 Henrik Vittrup Pollux Albin balade 30 Ll. Bassin 09.30 Axel Olsen       ? Hurley 22´ Klubhuset 09.40 Simon Maltha Lurifax Solus 24 24' Marken 09.50 Birk Henriksen Vicki 20´ Marken 10.15 Helle Wilander La Mer Lille bassin 10.30 Knud Ludvigsen Migi Lm 27 Klubhus  10.45 Frank Harlev Bonito II Accent 26 26' Honnørkaj 11.00 Mike Nielsen Mie II Maxi 84 28´ Lille bassin 11.15 Kim B. Jensen Freja Albin Vega 27´ Marken 11.30 Ole Axelsen Lize lm 28 Marken 11.45 Anker Jensen Fille Granada 27 27' Marken 12.30 Ad Van der Made Freedom Bandholm 28 Lille bassin 12.45 Søren Herreborg Caner Banner 33 Legepladsen 13.00 Bruno Jensen Aja Træbåd 30´ Marken 13.15 Anders Lund Llinger L 23 Klubhuset  13.30 Birger Aagaard Klyden Albin 25 Marken 13.45 Jan Jakobsen Filuka Maxi 77 25´ Jolleplads 14.00 Svend Lund Bimmer Polaris Drabant Jolleplads 14.15 Ingolf Christensen Mathilde Juncker 22 22' Klubhus 14.30 Jesper S. Nielsen My Drabant 22 Klubhus 14.45 Anders Weber      ? Lm 22´ Klubhuset 15.00 Peter Lund Mary 25´ Klubhuset. 15.15 Jens Christensen Jolie Møn 27 Marken 15.30 Thorbjørn Stave Dana 21´ Klubhuset 15.45 Finn Agerskov Nova 11,8 Marken